Devlet Destekliİş ve Para

Bursa Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru yapmak için şartlar nedir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru yapmak için şartlar nedir? Bursa Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu hakkında tüm bilgiler yazımızda bulabilirsiniz. Maddi desteğe ihtiyaç duyan kişiler bölgelerinde bulunan belediyelere ya da toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurabiliyorlar. Bursa ’ da ikamet eden vatandaşlarımız Bursa B.Belediyesi’ne giderek yardım başvurusunda bulunabiliyor. Bursa tarafından toplumsal yardım kartları ve yardım çekleri verilebiliyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafınca verilen kartların limitleri bulunuyor. Bu kartların limitleri belirli dönemlerde açılabiliyor. Yurttaşların ihtiyaç durumlarına gore kart limiti belirleniyor ve bu limit için sorgulama yapılabiliyor. İçeriğimzden Bursa BB tarafınca verilen ayni ve nakdi yardımlar ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz.

Bursa Belediyesi Yardım Parası 2020

Bursa Büyükkent Belediyesi toplumsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yurttaşlarımıza ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. İhtiyaç sahiplerine uygun olan programın belirlenmesi amacı ile çalışan müdürlük vatandaşlarımızın ihtiyaç sahibi olup olmadıklarının tespitini yapmaktadır. Buradan muhtaçlık belgesi alınabilmektedir. Mevzuat çerçevesinde yurttaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile hizmet veren birim tespit usulü ya da başvuru usulü ile bu yardımları yapmaktadır.

Tıbbi yardımlar : Bursa BB tarafınca verilen yardımlardan bir tanesi de sağlık konusunda meydana getirilen yardımlar olacaktır. Sıhhat problemi olan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların ilaç gibi mevzularda ihtiyaçlarının giderilmesi amacı ile verilen yardımlardır. Bu yardım konusunda destek alabilmek için de gene başvuru yapmak gerekecektir.

Ayni yardımlar : Bursa Belediye tarafından meydana getirilen yardımlardan bir diğeri de ayni yardımlardır. İhtiyaç sahiplerine direkt para olarak değil dolaylı olarak meydana getirilen yardımları ifade etmektedir. Kömür yardımı, gıda yardımı gibi yardım mevzularının bu başlık altında ele alınması gerekmektedir. Bu tarz şeylerin yanı sıra kıyafet, ev eşyası, barınma gibi konularda da yardımlar yapıldığı bilinmektedir.

Nakdi yardımlar : Maddi olarak yapılan yardımları ifade etmektedir. Bu şekilde destek almak isteyenler ilk başlarda muhtarlara giderek yoksulluk belgesi almalıdır. Daha sonra toplumsal Hizmetler Müdürlüğü’ ne giderek Genel sıhhat Sigortası gelir testi yaptırmak gerekecektir. Bu aşamadan sonra toplumsal yardım almak isteyenler belediyeye başvurması gerekmektedir. Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü bu anlamda şahısların gerçek anlamda maddi desteğe gereksinimları olup olmadığının tespit edilmesi amacı ile yerinde araştırma yapmış olacaktır. Yapılan inceleme sonrası yardım başvurusu kabul edilen kişilere bir seferliğe mahsus olarak nakdi yardım verilmektedir.

OKU  Almanya Hemşire Alımı Başvuru Şartları 2020

Bursa toplumsal Yardım Kartı

Bursa Büyükşehir Belediyesi ülkemizde çok nadir görülen ilklerden birine imza atmış ve desteğe muhtaç olanlar için yardım kartlarını geliştirmiştir. Belediye tarafından, toplumsal belediyecilik kavramı gereği ihtiyaç sahibi ailelere yardım çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda dar gelirli ailelere gıda yardımları yapılmaktaydı. Yapılan bu yardımlar özellikle Ramazan ve Kurban bayramlarından önceden yardım kolisi şeklinde yapılmaktaydı. Ancak yapılan bir düzenleme ile besin yardımlarının koli şeklinde değil de alışveriş fişi olarak verilmesine başlandı. Bu uygulama kapsamında desteğe gereksinim duyan vatandaşlarımıza anlaşmalı olunan marketlere giderek fiş tutarında alışveriş yapma olanakı tanındı.

Fakat bir kaç yıl yapılan bir düzenleme ile alışveriş fişi uygulamasına son verildi. Bunun yerine vatandaşlarımızın erzak giderlerinin karşılanması amacı ile kendilerine alışveriş kartı verilmesi kararlaştırıldı. Alışveriş kartı uygulamasına geçilmesi değişen teknolojinin bir gereği olarak karşımıza çıkıyor. Yurttaşlarımız belediye tarafından kendileri için belirlenen limitlerde kartlarını kullanabiliyor.

Belediyeler tarafından hazırlanan kolilerde genel olarak çay, şeker, yağ ve bakliyat benzer biçimde maddeler bulunuyor. Sadece yurttaşlarımız hazırlanan yardım kartları yardımıyla gereksinimları doğrultusunda alışveriş yapıyor. Zira yardım kartlarının yararlı bir uygulama olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Bursa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yardım kartlarının verilebilmesi için vatandaşlarımızda aranan bazı şartlar söz konusu olmaktadır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Bursa’da sürekli olarak ikamet ediyor olmak
 • Başvuru sahibinin herhangi bir sosyal güvencesi olmaması
 • Düzenli gelir getiren bir işte çalışmıyor olması
 • Fakirlik belgesi alınması
 • Eşi vefat etmiş kadınlar
 • Sağlık sıkıntıları sebebi ile çalışamaz olanlar
 • Çalışıyor olmasına karşın nüfusu kalabalık olan bir aileye sahip olmak ve temel ihtiyaçların karşılanamıyor olması

Bu şartlara sahip olanlar Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ya da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü‘ ne giderek başvurularını yapabilir. Müdürlükler, yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile her türlü yardımı yapmaya hazır ve nazırdır. Kart başvuruları yapıldıktan sonra ilgili birimler tarafından yapılacak olan inceleme sonrası şayet talebiniz onaylandıysa mevcut cep telefonu numaranıza bir kısa mesaj gönderilecektir.

OKU  Devlet Destekli Arıcılık Sigortası 2020

Bursa Fakirlik ve Yoksulluk Kağıdı nasıl Alınır?

Bursa toplumsal yardım kartlarından yararlanmak için müracaat esnasında personeller sizden yoksulluk kağıdı talep edilecektir. Yoksulluk kağıdı verme yetkisi muhtarların elinde bulunmaktadır. Mahalle muhtarları genel olarak evrakları bir ücret mukabilinde verirler. Sadece fakirlik kağıdı için talep edilen herhangi bir evrak bulunmamaktadır. Ayrıca mahallelerin muhtarları ailelerin maddi durumları ile ilgili genel olarak düşünce sahibidir.

Belediyeler ve kaymakamlıklara bağlı olarak faaliyet gösteren sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen ayni ve nakdi yardımlardan yararlanmak için fakirlik kağıdı almaya lüzum vardır. 18 yaşını dolduran ve herhangi bir toplumsal güvencesi olmayan kişiler bu evrakı alabilirler.

Bursa sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadardır?

Bursa Büyükkent Belediyesi tarafınca yardıma muhtaç kişilere yönelik olarak verilen kartlar, pek çok aileye derman olmaktadır. Kart limitleri ailenin gelir durumuna gore belirlenmektedir. Şu an için karta tanımlanabilecek olan 3 adet limit bulunmaktadır. Bu limitler 50 TL, 100 TL ve 200 TL olarak belirlenmiştir. Sadece kartta açılışa özel olarak tanımlanacak olan limit 200 TL. Olarak belirlenmiştir. İlk aydan sonrasında belediye tarafınca size verilen limiti kullanmış olacaksınız.

Vatandaşlarımız tarafından merak edilen konulardan bir tanesi de bu kartların hangi marketlerde geçerli olduğu sorusudur.

 1. Şok
 2. UCZ
 3. Çağrı market
 4. Kim market
 5. Carrefour
 6. Migros
 7. Happy center
 8. Rammar

Bursa toplumsal Yardım Kartı Ne zaman Açılacak?

Kartların limitleri yıl sonunda belediyelerin yıllık planları yapılırken düzenlenmektedir. Bu kartlar şu an itibari ile kapalı durumdadır. Önümüzdeki aylarda açılması mümkündür. Sadece geçen sürede belediye tarafınca yurttaşlarımıza verilen limitte ücret birikmektedir. Örneğin ilk ayda 200 TL, sonraki aylarda 100 TL ‘ lik kart limit olan bir vatandaşımızın kartların Nisan ayında açılması durumunda kartında 200 + 100 + 100 + 100 = 500 TL olacaktır ve bu meblağı toplu olarak kullanabilecektir.

OKU  2020 Tüpraş Personel Alımı İş İlanları

Yurttaşlarımızın hakikaten desteğe ihtiyacı olup olmadığının tespiti derin bir araştırma neticesinde yapılmaktadır. Ancak Bursa ‘nın  nüfusu kalabalık olduğundan dolayı başvuru meydana getiren ailelerin sayısı çok fazladır. Bu kişilerin tespit edilmesi amacı ile görevlendirilen ekipler titiz bir çalışma yürütmektedir. Fakat sayı nedeni ile kimi zaman bu vaziyet gözden kaçabilmektedir. Özellikle geçen yıl bu kartlara ihtiyaç sahibi olmayan ailelerin de müracaat yaptığı bilinmektedir.

Mevzu ile ilgili vatandaşlarımız içinde herhangi bir haksızlık yaşanmaması, kartların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, haksız yere kartı kullananların tespit edilmesi ve yardımların doğru adreslere yapılması amacı ile bu kartlar kullanıma kapatılmıştır. Ancak belediye, yapılan başvurular neticesinde maddi durumunu tespit etmiş olduğu ve yardım için gerekli şartları taşıyan kişilere sosyal Yardım Kartı vermektedir.

Bursa ‘da ikamet edenler belediye yardımlarını inceleyebilir ve yine toplumsal Hizmetler Müdürlükleri’ne giderek yardım başvurusunda bulunabilir. Her belediyede muhakkak bu şekilde bir yardım birimi vardır.

Bu kartlar ile anlaşmalı marketlerden alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Eskiden kupon olarak verilen yardımlar şu an kartlar ile sağlanmaktadır. Kartınıza yüklenen limit dahilinde bu kartları kullanabilirsiniz.

Bursa Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bursa tarafından verilen yardım kartlarının limitleri için internet üzerinden sorgulama işlemi yapılması mümkün değildir. Hatta bunun için geliştirilmiş olan bir sistem de bulunmamaktadır. Limit sorgulaması yapmanın tek bir yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntem de marketlere giderek alışveriş yaparken kasada bulunan kişiye kartta ne kadar limit olduğunu sormak olacaktır. Bu yöntem dışında kullanılan herhangi bir limit sorgulama yöntemi yoktur.

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ben eşim 4tane çocuğum la yaşıyorum kiracıyim eşim tek çalışıyor gelirim giderimi karşılamıyor sizlerden yardım bekliyorum saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı