Devlet DestekliKredi 303 Haberler

Çeyiz Parası Ödeneği Nasıl Alınır?

Çeyiz parası nedir? Çeyiz parası kimler alır? Çeyiz parası alabilmeniz için şartlar nelerdir? 2020 yılında çeyiz parası ne kadar alınıyor? Çeyiz parası sorgulama ve diğer işlemler nasıl yapılır? Sizlere bu yazımızda bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Çeyiz parası yetim aylığı alan kişilere devlet tarafından verilen evlenme sonrasında bir destek ve yardım parasıdır. Sizde bu yardım parasını alarak devlet desteği ile ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Çeyiz parası veya bir diğer adıyla evlenme ödeneği için bir yaş sınırı yoktur. Sadece yetim aylığı alan kişiler belirli şartlara uyduklarında bu işlemleri yaparlar. Sizlere şimdi bu yazımızda çeyiz parası nedir ve çeyiz parasını kimler alır bunun hakkında bilgiler vereceğiz.

Çeyiz Hesabı Nedir?

2016 yılında uygulamaya konan devlet çeyiz hesabı ile çeyiz parası günümüzde çok sık karıştırılmaktadır. Çeyiz hesabı uygulaması evlenmeden önce açtırdığın banka hesabına en az 3 sene düzenli ödeme yapmak şartıyla yaptığın birikimin % 25i kadar devlet tarafından verilen destektir.

Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Çeyiz parasından anne ve babasını kaybedip yetim aylığı alan ve evlilik yapan kadınlar 1 defaya mahsus olarak yararlanır. Her evlilik için ayrı çeyiz parası verilmez. Çeyiz parası almak için yaş sınırı bulunmaz. Erkekler ise böyle bir hakka sahip değildir. Sigortalı olarak bir yerde çalışan kadınlar yetim aylığı alamadığı için çeyiz parası alma imkanından yararlanamaz.

OKU  Beni Kim Aramış (Öğrenme Metodu)

Çeyiz Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Çeyiz yardım parası alınan yetim aylığının 12 ya da 24 katı olarak hesaplanır. Yetim maaşını emekli sandığından 4C olarak alıyorsanız maaşınızın 12 katı kadar çeyiz parası desteği alabilirsiniz. SSK ve Bağ-Kur tarafından maaş alıyorsanız aldığınız maaşın 24 katı kadar evlenme ödeneği alabilirsiniz. Evlenme ödeneği alınan son maaşa göre hesaplanır. En son aldığınız maaşı 12 ya da 24 ile çarparak çeyiz yardım parasını hesaplayabilirsiniz.

Çeyiz Parası Başvurularında İstenilen Belgeler Nelerdir?

Çeyiz parası almak isteyen kişiler başvuru sırasında kimliğinin ve evlenme cüzdanının fotokopisini, başvuru yaptığı kurumdan alacağı dilekçeyi vermesi gerekir.

Çeyiz Parası İçin Nereye Başvurulur?

Evlenme ödeneği almak için ikametinizin bulunduğu ile yada ilçede yer alan SGK müdürlüklerine ve SGK hizmet merkezlerine yapılır.

Çeyiz Parası Evlendikten Ne Kadar Sonra Verilir?

Çeyiz parasını evlendikten sonra 5 yıl içinde başvuru yapmalısınız. Evlendikten 5 yıl sonra yapılan başvurular zaman aşımına uğradığı için çeyiz yardım parası ödenmez.

Çeyiz Parası Ne Zaman Yatar?

Çeyiz yardımı başvuru yapıldıktan sonra işleminiz onaylandıktan sonra ilk ay yapılır.

Çeyiz Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası sorgulama işlemleri e-devlet ve ALO 170 üzerinden yapabilirsiniz.

Çeyiz Parası Geri Ödeniyor mu?

Çeyiz parası geri ödemeli bir kredi değildir. 1 defaya mahsus verilir ve geri ödemesi olmayan bir devlet yardımıdır. Geri ödemeli evlilik yardımı bankaların verdiği evlilik kredisidir.

Çeyiz Parası Annenin Maaşından Kesilir mi?

Çeyiz parası alındığı zaman annenin maaşından bir kesinti yapılmaz. Yetim maaşının tamamını dul eş alıyorsa, yetim kız çocuğuna çeyiz parası verildiğinde dul eşin maaşında kesinti görülür. Bu kesinti dul eşin aldığı maaştan, yetim kız çocuğunun maaş üzerindeki hakkı oranında 12 ya da 24 ay boyunca yapılır.

OKU  Bursa Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Bu Ay Hemen Alınabilecek 13 Devlet Yardımı 

Senetle Para Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı