BankalarDevlet DestekliKredi

Çiftçi Kredisi Veren Bankalar 2020

Çiftçi kredisi veren bankalar hangileridir? Çiftçi kredisi nasıl alınır ve şartları nelerdir? Devlet destekli çiftçi kredisi almak için nasıl başvuru yapılıyor? Genç çiftçilere özel kredi başvurusu nasıl yapılır? Bu yazımızda sizlere çiftçi kredisi ile ilgili tüm detayları vereceğiz. Araştırmalarımıza göre sizlere en uygun bankaları sıraladık. İşte detaylar.

Ziraat ve hayvancılık işleriyle uğraşıyorsanız bankalardan çiftçi kredilerine başvuru yaparak uygun faizlerle finansal sıkıntınızı giderebilirsiniz. Bir çok banka çiftçinin ve üreticinin yanında olduğu için bu kredileri almak çok zor değildir. Bugün sizlere çiftçi kredisi nasıl çekilir ve hangi şartlarda çiftçi kredisi alabilirsiniz bunun hakkında bilgiler vereceğiz. Ülkemizde ziraat ve hayvancılığın gelişmesini isteyen devlet bir çok kampanya yaparak çiftçilere destek, bağışlama ve faizsiz krediler vermektedir. Sizde eğer çiftçiyseniz bankaların kampanyalarını takip edebilir ve çiftçi kredilerine müracaat yapabilirsiniz.

Tarım Kredisi / Çiftçi Kredisi Nedir?

Tarım ürünlerinin verimini ve sürekliliğini sağlamak için üreticinin ekonomik harcamalar yapması gerekmektedir. Kimi üreticinin maddi konuda yetersizlik yaşaması tarım kredisiihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Tarım kredisi / çiftçi kredisiveren bankalar ve tarım kooperatifleri başvuru yapılması halinde üreticiye tarım kredisi /çiftçi kredisi açmaktadır. Tohum almak isteyenler için 1 yıla varan vadeli kredi, tarımsal araç ve gereçleri almak isteyenler içinse 4 yıla varan kredi yardımları mevcuttur.

Çiftçi Kredisi Veren Bankalar

Çiftçi kredileri bazı bankalarda faizsiz olurken bazı bankalarda ise düşük faizli olarak verilmektedir. Özellikle çok tercih edilen kamu bankaları haricinde Şekerbank, Denizbank, TEB ve Garanti Bankası’da çiftçi kredisi veren bankalardan birkaç tanesidir. Ülkemizde tarım kredisi adı altında da başvuru yapabileceğiniz bu kredi türünü aşağıdaki bankalardan kolay bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunmadan önce bu kredileri nasıl alabilirsiniz ve bu kredinin şartları nelerdir bunlar hakkında bilgiler verelim.

OKU  Garanti BBVA Çiftçi Kredisi 2020

Bankalardan kredi talebinde bulunan çiftçinin ÇKS belgesi ve hayvan işletme belgesi olmalıdır. Ayrıca diğer evraklarda bankaya bizzat götürülerek başvuru yapılacaktır. Kredi başvurusunda bulunmadan önce sizi banka bir sorgulamaya sokar. Bu sorgulamada banka siciliniz ve kredi notunuza bakılmaktadır. Eğer kredi notunuz düşükse çiftçi kredisi almanız zor olacaktır. Eğer sicilinizde bir sıkıntı olmadığını düşünüyorsanız aşağıdaki bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

TEB 

İşletme bölümünden yatırım ve tarım girişimcilerine özel kampanyalar yapan bu banka tüm çiftçilerin öncelikli başvuru yaptıkları bir bankadır. Bu sebeple TEB, tarım kredisi ürünleri ve yatırım kredisi ürünleri olarak kredi çeşitleri sunmaktadır. Çiftçilere nakit sıkıntıları için özel çözümler sunan bu bankadan direk banka şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz. TEB işletme tarım kredisi ürünleri şunlardır. Hasat kredisi, Tarımsal BCH Kredisi, Organik Tarım Kredisi, İyi Tarım Uygulamaları Kredisi, Sözleşmeli Üretim Kredisi, Tarımsal Gelir Kredisi, Arıcılık Kredisi, Süt hayvancılığı kredisi, Besicilik kredisi, Tavukçuluk Kredisi, Su ürünleri kredisi. TEB Yatırım kredi ürünleri ise şunlardır. Tarımsal Proje kredisi, IPARD Kredi Niyet Mektubu, Süt Hayvancılığı Kredileri. Bu kredi çeşitlerine size uygun olana başvuru yapabilir ve hızlı sonuç alabilirsiniz.

Ziraat Bankası 

Ülkemizde kamu bankaları arasında olan bu bankada çiftçilerin yanında olan bir bankadır. Özellikle bazı kredilerde devlet destekli faizsiz kredi imkanı sağlayan bu banka ayrıca özel olarak büyük baş hayvan, küçük baş hayvan, kanatlı hayvan ve arı yetiştiriciliği içinde krediler vermektedir. Eğer faizsiz krediden yararlanamazsanız bu bankanın uygun faizle kredilerine de başvuru yapabilirsiniz. Besi çiftliği, süt çiftliği, kurulu sera, alet ve makine alımı içinde kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Sıfır ve ya ikinci el traktör alımlarınızda bu bankadan traktör kredisi alabilirsiniz. Alacağınız traktörün kasko ve ya fatura bedelinin %75’ine kadar kredi kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası 2020 Çiftçi Kredisi

Ziraat Bankası 2020 yılında vereceği faizsiz kredi için Tarım Kredi ve Kooperatifleri’nin ödemelerini ilgilisine ulaştırmaktan sorumludur. Bilindiği gibi TKK’nın en önemli görevi çiftçilerin kredi ihtiyaçlarını karşılamak ve rekabet etmelerini sağlamaktır. Bu açıdan 2018 ve 2019 yıllarında çeşitli faizsiz kredi ürünleriyle üreticilere destek olan TKK ve Ziraat BAnkası 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle yeni bir kredi dönemine daha kapı açmıştır.

OKU  Şekerbank Borç Kapatma Kredisi

Bu faizsiz kredi ürünlerine başvuru yapmak isteyenler için en önemli tarih başvuruların son bulduğu 31 Aralık 2020 tarihidir. 2020-2021 dönemi için tahsis edilen kredi fonundan yararlanmak isteyenlerin son güne bırakmadan olabildiğince erken başvuru yapması kredi alabilmesi için önemlidir.

Devlet, harcamalarını belirledikten sonra bütçe oluşturur. Dolayısıyla bu yıl içerisinde toplamda ne kadar faizsiz kredi verileceği çoktan belirlenmiştir. Bu toplam fonu oluşturur ve toplam fondan yararlanacak kişi sayısı, başvuru yapanların ne kadar limitle kredi çektiğine bağlı olarak azalabilir ya da artabilir.

Ziraat Bankası aracılığıyla başvuru yapılabilecek krediler:

 • İyi Tarım Proje Kredisi,
 • Hasat Pazarlama Kredisi,
 • Genç Çiftçi Kredisi,
 • Arazi Alım Kredisi,
 • Lisanslı Depoculuk Yatırımları,
 • Nakliye Aracı Kredisi ve onlarca farklı üründür.

Ziraat Bankası yetkilileri tahsis edilecek faizsiz kredi ürünleri konusunda uzmandır ve karşılıklı olarak yapacağınız görüşme sonrasında hangi kredi ürününe başvuru yapmanız gerektiği ile ilgili detaylı bir bilgilendirme yapacaktır.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi için Gerekli Belgeler

Tüzel kişilerin:

 • Çiftçi veya ÇKS ye ait belge,
 • Temsil için yetkili kişinin noter onaylı imza sirküleri,
 • Hangi odaya bağlı şekilde devam edildiğini gösteren belge,
 • Vergi beyanı,
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin kopyası ve bununla beraber aslı,
 • Tarımsal işletmenin teşvik belgeleri (tapu, kontrat vb.),
 • İşletmenin son 3 yıllık detaylı bilançosu ve detaylı gelir tablosu ibraz etmesi gerekir.

Şekerbank 

Çiftçilere özel kampanyalar yapan Şekerbank 60 ay vade ile tüm çiftçilere kredi vermektedir. Ayrıca tarla ve bahçe alımlarınızda da bu bankadan kolay bir şekilde kredi alabilirsiniz. Alacağınız yerin ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredilendirilirken bu kredilerin ödemesini 3 ayda bir ya da dilerseniz 6 ayda bir yapabilirsiniz. Bu kredilere başvururken ÇKS Belgesi olmak zorundadır. Eğer sizde Şekerbank’tan çiftçi kredisi istiyorsanız banka şubesine direk gidip başvuru yapabilirsiniz. Çiftçi kredilerinde internet üzerinden bir başvuru söz konusu değildir. Şekerbank’tan tüm çiftçiler mazot, fide, ilaç, gübre, tohum, işçilik, ısıtma, aydınlatma, sera örtüsü gibi ihtiyaçlar içinde ayrı bir kredilendirmesi vardır.

OKU  Garanti BBVA Kartsız Para Çekme ve Yatırma

Vakıfbank 

Vakıfbank, tarımsal üretim yapan çiftçilere kredi desteği sağlayan bankalardan biridir. Tarım Bankacılığı adıyla güncel kampanyalar bulunmaktadır. Vakıfbank’ın işletmeler için sağladığı krediler;

 • Bitkisel Üretim İşletme Kredisi

 • Süt Hayvancılığı BCH kredisi

 • Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi

 • Besi Hayvancılığı İşletme Kredisi

 • Sera İşletme Kredisi

 • TMO Makbuz Senedi Kredisi

 • Tarımsal İşletme Kredisi

 • Sözleşmeli Üretim Kredisi

 • Organik Kredi

Vakıfbank’ın yatırım yapanlar için sağlamış olduğu krediler;

 • Traktör Kredisi (0 km ve 2. el)

 • Araç Kredisi (0 km ve 2. el)

 • Makine- Ekipman Kredisi

 • Tarım Arazisi Alım Kredisi

Vakıfbank’ın proje geliştirmek isteyenler için sağlamış olduğu krediler;

 • IPARD Proje Kredisi ve Niyet Mektubu

 • IPARD Hibe Destekli Yatırım Kredisi

 • Kırsal Kalkınma Yatırımlarına Yönelik Hibe Destekli Proje Kredisi

 • Tarımsal Yatırım Kredisi

QNB Finansbank ‘tan Çiftçilere Özel Kredi

QNB Finansbank ‘ın çiftçiler için sunmuş olduğu kredi paketlerinde; hayvancılık veya tarım ile uğraşan kesime yönelik olarak, organik üretim, tarımsal ihtiyaçlar, alet ve ekipman satın alınması, arazi ile ilgili giderler, vs. gibi hususlar için çiftçi kredisi çekebilirsiniz. Başvurularınızı QNB Finansbank şubelerinden yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Çiftçi Kredisi

60 aya kadar uzaya vade seçenekleri ile ÇKS belgesi olanlara özel çiftçi kredisi imkanı sunan Yapı Kredi Bankası ‘ndan kredi başvurularınızı şubelerden yapabilirsiniz.

Halkbankası Çiftçi Kredisi

Halk Bankası daha çok esnafa yönelik kampanyaları ile adından söz ettirse de; esnek ödeme koşullarına sahip ve cazip faizler üzerinden çiftçilere de kredi tahsisi yapmaktadır. Başvuruları banka şubelerinden yapabilirsiniz.

Diğer yazılarımızdan olan Genç Çiftçi 100.000 TL Kredi Başvurusu için sayfamıza gidebilir ve bu konu hakkında sormak istediklerinizi yorumlar kısmında bize sorabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı