Devlet DestekliKredi

Devlet Destekli Konut Kredisi 2020

Devlet Destekli Konut Kredisi nasıl alınır? Devlet destekli konut kredisi başvuru ve şartları nelerdir? Devlet destekli olarak konut kredisi alınabilir mi? Şimdi sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz. Devlet destekli konut kredisi şartlar nelerdir şeklinde araştırma yapıldığı takdirde, başvuru için neler yapılması gerektiği öğrenilebilir. Emlak sektörü, ülkemizdeki en hareketli sektörlerden bir tanesidir. Konut almak isteyenlere yardımcı olmak isteyen devlet tarafınca, çeşitli destek programları hazırlanmıştır. İnşaat ve yapı malzeme sektörünü canlı tutmak, ilerlemesini sağlamak adına destekler verilmektedir. Devlet bu konuda İlk olarak konut kredilerinde faiz indirimi uygulamasını gerçekleştirmişti. Daha düşük faiz oranları sayesinde bir çok fert ev sahibi olabildi. Kredilerin geri ödemesinde de zorluk yaşanmasının önüne geçildi. Devlet tarafından, faiz indirimine ek olarak katkı pay destekleri de gerçekleştiriliyor. Anlaşmalı bankalar üzerinde açılacak hesaplar ile 15 bin TL’ye kadar konut desteği alınabilir. Devlet destekli konut kredisi 2020 yılında başvurular her bir şahıs için tek sefer olmak üzere gerçekleştirilebilmektedir. Çiftler ayrı bir halde hesap açtıkları takdirde, toplamda 30 bin TL’lik desteğe sahip olabilirler.

Devlet Destekli Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet destekli konut hesabı, yalnızca anlaşmalı bankalar üzerinden açılabilmektedir. Bu yüzden, diğer bankalardan alınacak konut kredileri için herhangi bir destek ödemesi gerçekleştirilmemektedir. Anlaşmalı bankalar içinde daha çok kamu yönetimindeki bankalar yer kaplamaktadır. Sisteme katılmak isteyen özel bankalar ile de antak kalma sağlanacağı düşünülüyor. Devlet destekli konut kredisi Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası üzerinden konut hesabı açtırılabilir. Başvuruların şahsen gerçekleştirilmesi önemlidir. Banka şubeleri ziyaret edilerek hesap açılabilir. Hesap açabilmek için herhangi bir yerde çalışıyor olma şartı da istenmemektedir.

OKU  Helal Kredi Veren Bankalar Listesi 2020

Devlet Destekli Konut Katkı Payı Ödemelerinden Kimler Yararlanabilir?

Devletten konut desteği almak isteyenlerin isimlerine kayıtlı herhangi bir konutun olmaması gerekir. Hali hazırda konut sahibi olan kişilere destek sağlanmamaktadır. Kişilerin terör suçlarından dolayı ceza almamış olması gerekir. 18 yaşını dolduran ve gerekli şartları sağlayan herkes, konut desteği katkı payı için başvuru yapabilir. Sisteme dahil olmak isteyen ancak 18 yaşın altında olanlar için aile büyükleri ya da veraset ile hesap açmak da mümkündür. İkametgah ile ilgili herhangi bir şart bulunmadığı için yurt dışında ikamet eden ya da çalışan Türk vatandaşları da bu hizmetten faydalanabilmektedir.

Konut Katkı Payı Ödemeleri ve Destek Oranları

Konut katkı payı ödemeleri, kişilerin konut hesaplarına yaptıkları yatırımların sonucuna göre belirlenecektir. Anlaşmalı bankalarda konut hesabı açtıran kişiler aylık ya da 3 ayda bir olacak şekilde hesaplarına belirli bir tutarın üstünde yatırım yapmalıdır. Yatırımlar düzenli olarak gerçekleştirmeli ve kesintiye uğramamalıdır Toplamda alınabilecek maksimum katkı payı ödemesi ise 15 bin TL’dir. Yeni evlenecek ya da ev almak isteyen çiftler, ayrı ayrı hesap açarak toplamda 30 bin TL destek alabilirler. Her iki hesaba da düzenli bir şekilde yatırım yapılmasına dikkat edilmelidir.

Ev alacaklara devlet desteği şartları 2020 güncel maddelere nazaran, sisteme katılanların en az 3 yıl süresince hesaplarına yatırım yapmaları gerekmektedir. Tertipli ödemelerini gerçekleştirmeyenler sistemden çıkarılmaktadır. Ödedikleri toplam ücretler ise mevduat hesaplarına aktarılarak kişilere geri ödenmektedir. Sistemde 3 yıldan az kalan kişilere destek verilmemektedir. Yapılacak tertipli ödemeler için de minimum tutarlar bulunmaktadır. Aylık olarak ödeme gerçekleştirenler en az 250 TL yatırmalıdır. 3 ayda bir ödeme gerçekleştirecek olanlar ise 750 TL yatırım yapmalıdır. Hesaplara yapılabilecek maksimum yatırım miktarları ise aylık ödemeler için 2500 TL, 3 ayda bir yapılan ödemeler için ise 7500 TL’dir. Bu aralıkların dışında yatırım gerçekleştirilmemelidir. Sistemde 3 yıl kalmayı başarmış olanlar, hesaplarında biriktirdikleri toplam miktarın %15’i kadar ödeme alabilirler. Sistemde 5 yıl kalanlar ise %20 oranında destek alabilmektedir. Oranlar ve hesaplarda biriken miktarlar ne olursa olsun, maksimum alınacak destek meblağı 15 bin TL’nin üzerinde olması imkansız.

OKU  Bireysel Kredi Çeşitleri Nedir?

Evi Olmayanlara Devlet Desteği TOKİ Şartları Nedir?

Evi olmayanlara TOKİ başlatmış olduğu kapmaya dahilinde her yıl 100 bin konut yapacağınız taahhüt etmektedir. İlk defa ev alacak olan yeni evlenecek çiftlerin dahi istifade edebileceği bu kampanyanın bazı şartları vardır. Şartlara uygun olmanız durumunda 81 şehre yapılacak olan devlet destekli faiz indirimli kredilerden sizlerde istifade edebilirsiniz. Peki, istenilen bu şartlar nelerdir?

 • İlk defa ev alıyor olmanız
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmanız
 • Projenin başlatıldığı ile de en az 1 sene ikametgah ediyor olmanız
 • Eşinizin veya velayet altındaki çocuklarınızın evi olmaması gerekir.
 • Aylık hane gelirinizin net 5.000 TL geçmemesi gerekir. İstanbul için bu oran 6.000 TL olmaktadır.
 • Sadece bir başvuruda aileniz ile birlikte yapıyor olmanız
 • Başvuru yapacak kişinin yeni evli dahi olsa 25 yaşını tamamlamış olması gerekir.

HALKBANK Devlet Destekli Ev Kredisi Kampanyası

Hani dedik ya devlet konut satışlarına çok önem veriyor diye. Bu sebepten dolayı ikinci el ile özellik ile sıfır ev alacaklara HALKBANK üzerinden çok düşük faizli konut kredisi vermektedir. Özellik ile devlet memurları ile maaşını Türkiye Halk Bankasından alanlar için ekstra düşük faiz oranları ile uygulanan 2020 yılının konut kredilerinin faiz oranları ise şu şekildedir.

 • OCAK ayı için sıfır konut alacaklar için faiz oranı aylık %0.79 ikinci el konut kredisi alacaklar için ise faiz oranı aylık %0.99 oranındadır.
 • %0.79 Sıfır konut kredisi alacaklar için 120 ay vadeli olarak 100.000 lira kullanılması durumunda aylık taksit ödemesi 1.292,88 TL olacaktır. Toplam geri ödeme miktarı ise 155.145,71 TL olur.
 • Yine sıfır konut alacaklar için 125.000 liranın 10 sene olarak geri ödeme miktarı 1.616,10 TL
 • 150.000 TL çekeceklerin ise aylık ödemesi sadece 1.939,32 TL olacaktır.
OKU  Sigortasız Çalışanlara Kredi Veren Bankalar

Özellik ile sıfır konut satış sektörü durduğu zaman ekonomi de adeta yaprak kımıldamıyor. Bu sebep den ötürü ki devlet özellik ile Ziraat, Vakıf ve Halkbank konut kredilerine sürekli faiz desteği sağlamaktadır. Ayrıca, devlet bankalardan faiz desteği sağlamasının yanı sıra ise TOKİ ile de yine çok düşük faizler ile 2020 senesinde vatandaşlarını ev sahibi yapmaktadır. Uygun şartlarda ev sahibi olmak isteyenler, 81 şehre verilen bu desteği değerlendirmelerini tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı