Devlet Destekli

Devlet Destekli Tarım Kredisi 2020

Devlet destekli tarım kredileri nelerdir? Devlet destekli tarım kredisi nasıl alınır? Tarım kredisi başvuru şartları ve aşamaları hakkında bilgiler vereceğiz. Ziraat sektöründe çalışmak isteyenlere yönelik devlet destekli tarım kredileri bulunmaktadır. Özellikle de bu alanda çalışmak isteyen gençler teşvik edilmektedir. Ziraat sektörüne yeni atılım yapanlar kadar, arazisi üzerinde üretim meydana getiren ancak üretim kalitesini geliştirmek isteyenlere de destek verilmektedir. Ziraat sektöründe bağışlama ve kredi şeklinde iki farklı destek ödemesi yapılabilmektedir. Hibeler için geri ödeme talep edilmezken, krediler herhangi bir faiz farkı olmadan geri ödenmektedir. Tarım bağışlama destekleri sorgulama işlemi gerçekleştirilerek, yararlanılabilecek destekler ve ayrıntılarına ulaşılabilir.

Devlet Destekli Krediler Hakkında 

Devlet tarafınca verilen destekler, herkese eşit miktarlarda sağlanmamaktadır. Çiftçilerin iş planları incelenmekte ve araştırma sonucuna gore bir miktar belirlenmektedir. Ürün yetiştirilen arazinin büyüklüğü, arazinin bulunmuş olduğu yer, yetiştirilen ürünler şeklinde faktörler, alınacak miktarı doğrudan etkilemektedir. Averaj olarak 30 bin TL şeklinde bir destek elde edilebilir. Maksimum alınabilecek destek miktarı ise 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Uzun solukta kar etmeyecek yatırımlara sıcak bakılmamaktadır. Bu yüzden hazırlanan iş planının gelecek vaat etmesi ve ikna edici olması gerekir. Her yıl destekler için yüzlerce müracaat gerçekleştirilmekte sadece çok az fert bu desteklerden faydalanabilmektedir. Devlet destekli tarım aletleri sıralaması incelenerek, ekipman konusunda alınacak desteklerin hangi çalgılara verildiği öğrenilebilir. ÇKS Belgesi Nasıl Alınır adlı yazımızı okuyarak ÇKS belgesi hakkında bilgileri alabilirsiniz.

Hibe Tarım Kredisi Başvurusu Nasıl Alınır?

Devlet destekli tarım aletleri 2020 yılında alınabilecek desteklerle karşılanan ürünler arasındadır. Güneydoğu Anadolu Projesi’ inden ilham alan ziraat ürünlerine destek verilebilmektedir. KOSGEB bu şeklinde projelere sıcak bakan ve destek konusunda öncelik veren kurumlar arasındadır. Pamuğun yetiştirilmesi için en uygun iklim, Ege Bölgesi’nde bulunuyordu. Güneydoğu Anadolu Projesi ile pamuk Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de yetişmeye başladı. Bu tarz projeler, tarımsal üretim gücünü arttırdığı için daha çok ilgi görmekte ve destek almaktadır. Yetiştirilmesi duyarlılık isteyen ürünlerde, ürünlerin zarar görme ihtimalleri, sene kaybı ihtimalleri ve hibenin boşa gitmesi ihtimalleri de söz mevzusu olduğundan daha çok seçici davranılabilmektedir. İthalatın son aşama fazla olduğu domates gibi önemli sebzelerin yetiştiriciliğine de verilen destek sunar fazlaca fazladır.

OKU  TKDK Hayvancılık Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Başvuru Nasıl Yapılır? 

Tarım makineleri bağışlama desteği 2020 başvuruları ve öteki tarım destekleri başvuruları için tarım İl ve İlçe Müdürlükleri’ne başvuru yapılabilir. Tarım Kooperatifleri de bu anlamda kredi desteği vermektedir. KOSGEB kurumu da ziraat sektöründe bağışlama ve kredi desteğe sağlamaktadır. KOSGEB’den destek alabilmek için proje sunulması ve projenin ülkenin ziraat sektörüne faydası olacağına dair ikna edilmesi gerekir. Devlet tarafınca verilen faizsiz kredilerden yararlanabilmek için güvence gösterilmesi gerekmektedir. Üniversitelerin, tarım ile ilgili bölümlerinden mezun olmuş kişilerin desteklerden yararlanma şansı daha fazla olmaktadır. Ziraat Mühendisliği benzer biçimde bölümlerden mezun olmuş kişiler, KOSGEB ziraat destekleri için başvuruda bulunarak finansal destek ihtiyacını giderebilir.

Devlet, sadece tarım sektörüne değil çeşitli bir çok sektöre destek vermektedir. Tarım desteklerinin verilmesinin sebepleri arasında kırsal alanlara olan ilginin arttırılması yatmaktadır. Ülkemizde, tarım faaliyetlerine elverişli olan sadece kullanılmayan pek çok arazi bulunmaktadır. Bu arazilerde üretimin artması ile ziraat ürünlerinin ithalatında azalma beklenmektedir. Ham madde ihtiyaçlarının yerli ürünler ile giderilmesi, devlet ekonomisinde de önemli gelişmeleri sağlayabilir. İş bulma sorunsı yaşayan gençlere yeni bir iş kapısı sunmak amacıyla, verilen destek sunar ile tarım sektörüne atılmalarına yardımcı olunmaktadır. Özellikle de tarım alanında çalışmak isteyen gençlerin başvuruları dikkate alınmakta ve öncelik yeni üretime başlamış gençlere verilmektedir.

Devlet destekli diğer krediler için tıkla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı