Kredi 303 Haberler

E-Devlet Miras Belgesi Sorgulama 2020

E-Devlet Miras Belgesi Sorgulama nasıl yapılır? Miras sorgulama işlemleri için başvuru yapmak istiyorum? E-devlet üzerinden miraslarıma bakabilir miyim? Sizler için yaptığımız bu araştırma da E-Devlet Mirasçılık Belgesi Sorgulama işlemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Merhum insanoğlunun veya miras bırakanın ardından kimlerin mirasçı olacağı hususunu belgelendiren belgelere mirasçılık belgesi veya veraset ilami denir. Bu vaziyet Miras Hukuku’nun başlangıcıdır.
T.C yurttaşlarının her geçen süre yararına ve ihtiyaçlarına göre çıkartılan ve sunulan hizmetler gün geçtikçe artmaktadır. Hakkaniyet bakanlığı informasyon işlem başkanlığı ve barış hukuk mahkemesi kararı ile verilen mirasçılık belgeleri için çalışmalarda bulunarak 6 mart 2018 tarihin de E-Devlet / veraset sorgulama adı altında dijital ortama geçmiştir.

E-Devlet üzerinde önce soyağacı ve arkasından veraset ilami sorgulama hizmetiyle birlikte insanlar artık bir çok kamusal hizmetlerini E-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyor. E-devletin gerçekleştirmiş olduğu miras belgesi sorgulamasıyla birlikte geçtiğimiz seneler de 436,491 bin fert miras belgesi sorgulatması yaparak mirasçı olup olmadığını öğrendi. Artık E-devlet üzerinden kolayca sorulabilecek olan mirasçılık belgesi yardımıyla bir çok insan kamusal hizmetimizden ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. “ Mirasçılık belgesi verilmesi “ sorgulamaları için Yargı birimlerinden alınan UYAP üzerinden 06.03.2015 tarihinden itibaren elektronik ortamda verilmeye başlanmıştır.

16.12.2016 yılından itibaren ise yargılamayı gerektiren husus ve durumlar hariç olmak üzere ölümleri 1990 yılı ve 1990 yılından sonrası olan kişiler için Mirascılık belgesi verilmesi talebinin UYAP sistemi üzerinden gerçekleştirilmesi mecburi hale gelmiştir. Bu durumda yukarıda ki koşullara uyan durumlar için “ Mirascılık belgesinin iptali “ ve “ Mirascılık belgesinin verilmesi “ kararları bu hizmet ve bu sistem üzerinden görüntülenebilecektir.

Miras Sorgulama 2020

İnsanoğlu süre çizelgesi içerisinde büyüklerinden kendilerine kalan mirasları öğrenmek istemişlerdir. Bu ihtiyaç karşısında E-devlet kapısı sizlere sunmuş olduğu hizmette E- Devlet / veraset sorgulama seçeneğinden yararlanarak öğrenebilmeyi sizlere rahat kılmıştır. Ancak dikkat edilmesi gereken husus ise; miras bırakan merhumun 1990 yılı ve sonrası için geçerli oluşudur. E- Devlet üzerinden mirasçılık belgesini sorgulaması için yapılması ihtiyaç duyulan şeyler ise öncelikle e-devlet kapısında şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine kimlik,ehliyet, pasaport ve bunlar benzer biçimde kimlik numaranız ile vesikalık fotoğrafınızın bulunduğu belge ile giderek bir şifre alıp bu şifre ile birlikte kendinize bir profil oluşturmaktır.

OKU  2020 Çipli Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Kimliğinizi doğrulama seçeneklerinden sonra arama butonuna veraset ilami sorgulama yazarak ulaşabilirsiniz. E-Devlet resmi sitesinin linki https://giris.turkiye.gov.tr olup, buraya giriş yaptıktan sonra arama motuna yazacak olduğunuz “ veraset sorgulamadan sonra “ sizi yönlendirecek olan sayfanın linki https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulamaolarak geçmektedir. Mirasçılık belgesi sorgulayan kişiler kendi T.C numalarını yazıp kimliğini onayladıktan sonra sorgulayacağı kişinin doğum tarihi, ölüm tarihi, T.C kimlik numaraları gibi bilgileri girerek “ Mirasçılık belgesini “ diğer adıyla veraset ilamini sorgulayabilir.

Lakin; veraset ilamını sorgulama esnasında mirasçının vatandaşlık numarasının da bilinmesi şartının kaldırılması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Yakın zamanda veraset ilami sorgulama yapan kişilerin kendi vatandaşlık numaraları ile birlikte tek bir işlemde mirasçılık belgelerine erişebilmeleri mümkün kılınacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı