Kredi 303 Haberler

En Çok Süt Veren İnekler (Araştırma)

En Çok Süt Veren İnekler hangileridir? En çok süt veren inek cinsi nasıl bulurum? Süt veren inek ırkları hangileridir? Sizlere bu yazımızda bu konu hakkında bilgiler vermek istiyoruz. 

En Çok Süt Veren İnekler hangileridir? En çok süt veren inek cinsi nasıl bulurum? Süt veren inek ırkları hangileridir? Sizlere bu yazımızda bu konu hakkında bilgiler vermek istiyoruz. 

Eğer sizde hayvancılık işi yapacaksanız ve inekler hakkında merak ettikleriniz varsa en çok süt veren inekleri yazımızı okuyarak bulabilirsiniz. Sütçü inek ırkları süt verimliliğine göre kendi içlerinde çeşitlilikler göstermekte olup gmeşhurk 5 litre süt veriminden, 80-85 litreye kadar süt verdiği malum inek ırkları da bulunmaktadır. Evcil sığır üreticiliği M.Ö 8000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Evcilleştirilerek süt ve et tehimin edilmiştir.

 • Bunun ilk kanıtlarına Sümer Uygarlığındaki Ur kentinde rastlanmıştır. İnsan yaşamındaki yeri ve önemi tartışılamaz olan sütün tarihide insanoğlunu tarihi kadar eskilere dayanmaktadır. İçerisindeki kalsiyum ve vitaminlerle faydaları çok fazladır.
 • Vücudumuzdaki bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser karşı bile koruma sağlamaktadır. Kaliforniya yapılan 20 yıllık araştırmalar sonucunda süt tüketen insanoğluın özellikle bağırsak kanserine karşı daha sağlıklı bağlarırsaklara sahip oldukları görüldü.
 • 20 yılda 20000 kişi incelenerek, günde 2-3 bardak süt içen kişilerin bağırsak hastalıklarına karşı daha dirençli olduğu açıklandı. Bilim adamları sütün içerisinde bulunan kalsiyum ve D vitaminlerinden dolayı bu kadar yararlı olduğunu düşüyorlar.

Holstein cinsi İnekler

Anavatanı Hollanda olan bu inek cinsi, ülkemizde de yetiştirilmektedir. Dünyanın en yüksek süt verimliliğine haiz ineği olarak malum Holstein ineği, üreticilerin tercihi olmaktadır.

Ülkemizde daha yoğun olarak kıyı bölgelerinde yetiştirilen bu verimli ineklerin iyi oranda süt vermeleri için beslenmelerinin doğru yapılması gereklidir. Yapılan araştırmalarda dünyada çok azca sayıda olan bazı Holstein ırklarının günde 80-85 kilo süt veren inek oldukları bilgisi verilmektedir. Düzgüsel olarak Holstein eşeysel inekler günde 30 litre süt veren inek cinsel olarak bilinmektedir.

OKU  Vergi İndirimi ve Ertelemesi Şartları Nedir?

Sütün verimliliği ve kalitesi, sütü veren inek ırklarına bakılırsa de değişiklik gösterebilmektedir. Bir inek yavruladıktan sonra, sütten kesildiği süreçte senelik verdiği süt miktarı belirlenir. Bu rakam averaj yerli sağmal ineklerde, 8000 kilo yöreındadır.

Holstein cinsi inekler tercih edilerek bu miktar arttırılabilmektedir. Bu ineklerin en verimli süt verdiği zamanlar 5-6 yaş aralığındadır. Holstein inek süt verimi yıllık averaj 15000 kilo ila 25000 kilo yöreında olabilir.

En Çok Süt Veren İnek Cinsleri Hangileridir?

İnek cinslerinden fazla süt elde etmek, verimliliği ve üreticinin karlılık oranını artırmaktadır. Ülkemizde yetiştirilen ineklerin en çok süt veren cinsleri;

 • Dunlop ve bozkır sığırı
 • Doğu Anadolu ve güney Anadolu kırmızısı
 • Zavgot sığırı
 • Guernsey ve Brown Swiss sığır ırkı
 • Holstein ve jersey sığırı
 • Shorthorn ve Simental sığırı
 • Yerli kara sığırı ve yerli güney sarısı sığırı

olarak et ve süt kurumu tarafından bildirilmiştir. Bu hayvan cinsleri en verimli ineklerden olup ülkemizde oldukça fazla sayıda yetiştirilmektedir. En çok süt veren inek fiyatları inek ve sığırların cinsine ve verimliliğine göre değişiklik göstermektedir. Günde 5 litre süt veren ineklerin fiyatı günde 40 litre süt veren inek fiyatları ile oldukça farklılık gösterebilmektedir.

Hangi İnek Cinsi Kaç Litre Süt Verir?

 • Holstein: Holstein cinsi ineklerin ağırlıkları 600 ila 700 kilogram arasında değişmektedir. Bu inek türü günlük 30 litreye kadar süt verebilmektedir.
 • Simental: Simental cinsi ineklerin ağırlıkları 700 kilogram civarında değişmektedir. Yıllık olarak yaklaşık 6000 litre süt veren bu cinsin hem etinden hem sütünden yararlanılmaktadır.
 • Jersey: Jersey cinsi ineklerin ağırlıkları 400 ila 450 kilogram arasında değişiklik göstermektedir. Süt üretimi yıllık olarak en az 3500 litre olmaktadır. Bu rakam iyi şartlarda 7 bin litreye kadar çıkabilmektedir.
 • Montofon: Montofon cinsi ineklerin ağırlıkları yaklaşık 600 kilogram olabilmektedir. Bu inek cinsi senede 6000 litre civarında süt vermektedir.
 • Guernsey: Süt verimi senelik olarak 6300 ila 6700 litre arasında değişebilmektedir.
 • Günay Anadolu Kırmızısı: Ağırlıkları 380 ila 480 kilogram arasında bu cins, senelik olarak 4500 litre süt verebilmektedir.
OKU  Esnafa İşsizlik Maaşı Veren Bankalar

DEVLET DESTEKLİ KEÇİ KREDİSİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı