Bankalarİş ve ParaKredi 303 Haberler

IBAN Numarası Öğrenme, Ne İşe Yarar

İban Numarası Ne İşe Yarar? IBAN numarası sorgulaması nasıl olur? IBAN no öğrenme hangi şartlar altında yapılmaktadır? Sizlere bu yazımızda bu konu hakkında bilgiler vereceğiz. 

İban Numarası Ne İşe Yarar? IBAN numarası sorgulaması nasıl olur? IBAN no öğrenme hangi şartlar altında yapılmaktadır? Sizlere bu yazımızda bu konu hakkında bilgiler vereceğiz. 

Uluslararası banka hesap numarası iban sorgulama işlemi ile anında öğrenilebilmektedir. Türkiye’deki ilk IBAN kullanımı yaklaşık 8,9 yıl önceye dayanmaktadır. O zamanlarda para transferine konu olan hesap için müşteri iban numarasını almak isterse, hesabın bulunduğu bankaya başvurması gerekliydi. Günümüzde ise gelişen teknoloji bankacılık sektöründe de önemli değişimlere neden oldu ve ıban sorgulama hizmeti sayesinde müşterilerin anında IBAN numaralarını öğrenebilmeleri sağlandı. Hangi bankayla çalışıyorsanız, IBAN hesaplama araçlarını kullanarak ilgili hesabın bilgilerine ulaşabilirsiniz.

İban, İngilizce uluslararası banka hesap numarası anlamına gelen “International Bank Account Number”ın kısaltılmış halidir. İban numarasının çıkış amacı, dünya üzerindeki tüm banka hesaplarına bir kimlik vermek, böylece banka para transferlerinde üst düzey güvenlik ve kolaylığı sağlamaktır.
Çoğu fert iban numarasını mümkün olduğunca paylaşmamaya çalışıyor. Bazı insanlarda ise iban numarasını başkaları öğrenirse, hesabınızdan para çekebilir yönünde bir inanç var. İban numarasının güvenliği konusunda duyulan endişelerin çok büyük bir kısmının tamamen kulaktan dolma ve asılsız bulunduğunu söyleyerek başlamalıyız İban numarası hakkında bilgiler…

IBAN numarası Kaç Haneli Olur?

IBAN, Dünyadaki tüm banka hesapları içinde yalnızca bir hesabı işaret eden; rakam ve harflerden oluşur. Her hesabın bir IBAN’ı vardır ve bir IBAN, yalnızca bir hesabı işaret eder. Bir IBAN, en fazla 34 basamaktan oluşur. IBAN’ın ilk dört hanesi, iki haneli ülke kodu ve iki haneli kontrol rakamıdır.

OKU  Vakıfbank Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kontrol rakamı, IBAN’ın doğru ve geçerli olup olmadığını gösterir. IBAN’ın bundan sonraki kısmı, ulusal banka hesap numarasını içerir. Bu bölüm, IBAN’ın toplam uzunluğu 34 haneyi aşmayacak şekilde her ülke tarafından serbestçe belirlenebilir. Ülkemizin IBAN uzunluğu 26 hane olarak belirlenmiştir.

İban Numarası İle Neler Yapılabilir?

İban numarasının var oluş amacı, banka hesabınızın bir kimliği olmasıdır. Böylece öteki insanlar sizin banka hesabınızı tarif etmek için isim, soy isim, kimlik bilgisi şeklinde detaylarla boğulmak yerine 26 haneli bir kodu yazacak. İban numarasının sanıldığı benzer biçimde korkulacak bir yanı yok aslına bakarsak. İban numarası, öteki insanların İban numarasının temsil etmiş olduğu hesaba para yatırmalarını sağlayan bir kod aslına bakarsak. 2010 yılı itibariyle Türkiye’deki banka hesaplarına İban konulma zorunluluğu getirildiğinden beri, İban kanalıyla tüm işlemler oldukça hızlı ve basit bir halde gerçekleşiyor.

İban Numarası İle Havale İşlemi iyi mi Yapılır?

Derneklerin, vakıfların, okulların ve daha pek çok farklı kategorideki yapıların internet sitelerinde, onlara ilişkin iban numarasının yer aldığını görürsünüz. İban numarasının ne kadar güvenli olduğunun bir diğer kanıtı da böyle önemli kurumların, iban numarasını kamuya açık bir şekilde paylaşmalarıdır.
Bir dostunuzın, bir derneğin iban numarasını aldıktan sonrasında havale yapabilmeniz için ibanın temsil etmiş olduğu hesap ile sizin parayı göndereceğiniz hesabın aynı bankanın müşterisi olması gerekir. Aksi biçimde havale işlemi gerçekleştiremez bunun yerine EFT isminde olan, bankalar arası para transferi gerçekleştirirsiniz. EFT yaparken sizden ibanın yanı sıra parayı göndereceğiniz kişiye ilişik kimlik detayları de istenir bir kargaşalık olmaması için (ki bu kargaşalık sizin ibanı yanlış yazmanızdan doğabilecek bir yanlışlıktır. Banka yazdığınız iban ile isim soy isimi karşılaştırır ve birbirine uyuyorsa EFT işleminizi gerçekleştirir.

OKU  2020 Gaziantep Evde Ek İş İlanları Ve Başvuru

İban İle Bir Hesaptan Para Çekilebilir Mi?

İban kullanarak bir tek ibana ait banka hesabına para yatırabilirsiniz. İban numarasını kullanarak o hesaptan kendinize para aktarmanız imkansızdır. Kısaca biri sizin iban numaranızı kullanarak, sizin banka hesabınızdaki paraları çekemez.

IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Para transferi yapmadan önce iban no sorgulama modülleri aracılığıyla uluslararası banka hesap numaranızı bulabilirsiniz. Veyahut para göndermek istediğiniz kişinin IBAN’ını bilmiyorsanız, hızlı ve online bir şekilde bankaların iban öğrenme araçlarını kullanabilirsiniz. Ancak iban nosorgulamanın en kısa yolu bankaların modülleridir. Hesap numarası girilerek anında ilgili hesaba ilişkin IBAN bilgilerine ulaşılabilmektedir.

KREDİ 303

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı