Kredi 303 Haberler

İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

İcra Dosyası Nasıl Kapatılır? İcra dosyası kapatma işlemleri hakkında bilmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Alacaklıların, gerçek veya tüzel kişilerden ödemelerini tahsil edebilmeleri için meydana getirilen bir işlemdir. Finans sisteminde henüz düzeltilmeyen durumlardan biri olan haciz, çok da hoş olmayan ve yerine alternatif seçeneklerin getirilebileceği bir işlem türüdür. Zira Türkiye’den başka ülkelerde uygulanmayan ve borçluların ödeyemedikleri borçlarında, bankacılık ve sigorta kanunları ile sigorta şirketlerinden öğrenim edilen veya devlet tarafınca, ‘’süre aşımı’’ şeklinde nedenlerle kapatılan işlem türleridir.

Ancak Türkiye nüfusunun belirli bir oranı, ödenmeyen borçlar nedeniyle haciz işlemine tabi tutulmaktadır. Peki icra dosyası nasıl kapatılır?

İcra Dosyası Açma / Kapama

İcra Müdürlüklerine yapılan başvurular, tüzel ve gerçek kişilerin borçlarının eğitim edilmesi için yapılmaktadır. Krediler, kredi kartları veya çeşitli ödemelerde, kurumların veya kişilerin borçlarını ödeyemediklerinde, alacaklıların başvuru yaparak açtıkları dosya türleridir.

Sadece borç ödendiği takdirde, icra dosyası direkt olarak kapatılabiliyor. Haciz dosyalarının kapatılması için İcra Müdürlüklerine yazı yazılması gereklidir.

Haciz Dosyası Kapatma İşlemi 2020

Kamu çalışanları, SGK, Bağ-kur veya Emekli Sandığı gibi kurumlardan düzenli maaşı olan borçlular için maaştan alacak öğrenim edilmektedir. Mal varlığı bulunan kişiler için icra dosyaları ile ipotek koyularak, borçların öğrenim edilmesi sağlanabilir.

Gayrimenkuller özellikler, alacaklıların açtıkları dosyalar ile ipotek konulmuş olan mal varlıkları arasındadır. Enstrumanlar için noterlerden, gayrimenkuller için Tapu Müdürlüklerinden şerh düşülmektedir. Gerçek yada tüzel kişilerin borçlarının tahsil edilmesi için gayrimenkullerin ihale yöntemiyle satışa yapılabilmektedir.

Ancak haciz dosyası açılsa bile, belirtilen süre içerisinde borçların ödenmesiyle icra dosyaları tamamen kapatılabilir. Borcun ifa edilmesi yahut alacaklının feragat etmesi yöntemleriyle haciz dosyaları kapatılır.

OKU  Turkcell 8 GB Bedava İnternet!

Bahsedilen borcun, alacaklıya doğrudan yapılması mümkündür. Yahut İcra Müdürlüklerine, dosya numarası ile borç ödemesi yapılabilir. Dosyada belirtilen borucun hepsinın ödenmesi halinde, aynı işlem ile icra dosyası kapatılır.

Fek Yazısı nasıl Alınır?

Alacaklı ve borçlu arasındaki tahsilatın sağlanması için oluşturulan haciz dosyalarında, kapatma işleminin yapılması için fek yazısının alınması gereklidir. Şayet, borç ödemesi alacaklıya değil direkt İcra Müdürlüklerine yapılıyor ise kurumdan ‘’borcu yoktur’’ yazısı alınması gereklidir. Borucun tamamının ödendiğini gösteren fek yazısı ile icra dosyası tamamen kapatılabilir.

Fek yazısı içinse icra dosyası kapatma ücretinin ödenmesi gereklidir. Müdürlüklere yapılan ödeme ile tahsilat makbuzu alınır. Bu tahsilat belgesi ile borcun kapatıldığı ve dosyanın kapatılmış olduğunın temini sağlanır. Dosya kapatma ücretinin ödenmesiyle, e-devlet sisteminde ‘’borcu yoktur’’ ibaresi görünebilir. Ve hacizlerin, ipoteklerin tamamı kaldırılır.

Gayrimenkuller Üzerindeki Haczi Kaldırma İşlemi

Haciz dosyalarıyla gerçek yada tüzel kişilerin mal varlıklarına konulan ipoteklerin kaldırılması için ayrı işlem gereklidir. Araçlar yahut taşınmaz mallar üzerindeki hacizlerin kaldırılması için İcra Müdürlüklerinden işlem yapılabilir. Borç ödemesinin alacaklıya değil, doğrudan müdürlüklere yapılması halinde sistem üzerinden otomatikman icra silinecektir.

Taşıtlar üzerindeki hacizler, sistemden direkt silinmekte ve fakat gayrimenkuller üzerindeki ipoteklerin kaldırılması için Tapu Müdürlüklerinden işlem yapılması gereklidir. Borcun ödenmesiyle müzekkere yazısı alınarak, Tapu Müdürlüğüne direkt müracaat yapılabilir. Tapudan kaldırılan ipotek ve rehinler, e-devlet sisteminden otomatik olarak ve averaj 2 hafta içinde kaldırılmaktadır.

Haciz Kaldırma harcamaları Ne Kadar?

Dosya masrafları, dosya kapatma işlemleri averaj 20- 30 TL’lik harçlar ile yapılmaktadır. Meydana getirilen ödemelerin ve alınan makbuzların korunması önemlidir. İlamlı ya da ilamsız haciz dosyalarında sunulan meblağ 31,40 TL’dir. Peşin veya borucun ödenmesi esnasında alacaklıdan öğrenim edilebilmektedir.

Meydana getirilen işlemlerde uygulanan tutar, binde 5 olarak belirlenmiştir. Borcun ödenmesi halinde %3,6 oranında, ipotekli mal satışları öncesinde %7,2 oranında ve ipotekli satışlar sonrasındaysa %9 oranında harç tahsil edilmektedir. Parasal ödemeye konu olmayan dosyalar daysa öğrenim; 35,90 TL’dir. Kredi303.com

OKU  Hisse Senedi Yatırımı Mantıklı Mı?
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı