BankalarGenelKredi 303 Haberler

İcra Dosyası Zaman Aşımı Süresi

İcra Dosyası Zaman Aşımı Süresi ne zaman biter? İcra dosyalarında zaman aşımı süresi var mı? İcraya düştüğümde icra dosyası zaman aşım süresi hakkında bilgiler nelerdir? Sizlere yazımızda İcra Dosyası Zaman Aşımı Süresi hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. 

İcra, bir evraka bağlanmış ve karşılıklı ahitleşme ile ödeme günü tespit edilen bir alacak-verecek hususun vadesinde ödenmemesi vaziyetinde tahsilin yapılması ile başlatılan meşru bir süreçtir. İcra takibi alacaklı bireyin, alacağını tahsil etme ile müracaat ettiği yoldur. Borçlar Yasayı kapsamında icra zaman aşımı süresi bulunmaktadır. Günümüzde icra müdürlükleri ile karşı karşıya kalmanın nedeni en çok banka kaynaklı olmaktadır. Bankaya olan borçları üç ay üst üste ödenmediği takdirde banka avukatı tarafınıza bildiri yollar. Üç ay üst üste ödenmeyen borcun tamamının ödenmesi gerektiğini fotoğrafı bir biçimde yollar. Bu bildiriye yedi gün zaman zarfında itiraz edilmez ise borç kabul edilmiş sayılır ve yedinci günün sonunda ilamlı icra takibi netleşir. On senelik zaman karar netleştikten sonra başlar. Banka avukatları her sene yenilediği için borcu ödemek gerekir. Avukatların unutma gibi bir durumu söz konusu değildir.

Banka Borçları ve İcralarda Zaman Aşımı Süresi

Alacaklara müteveccih zaman yasa ile belirtilmemiş ise on sene operasyon kuruluşu yapılmayan alacaklar kendiliğinden zaman aşımına düşer. Bu safhadan sonra zaman aşımı süresi başlamış olur. Sizden alacak bir şeyi yoksa dahi ücretinize haciz koyabilir. Ücretiniz bile yoksa avukatlar icra dairelerinden dosyanın harçlarını her yıl yatırarak zaman aşımı vaktini otomatik olarak uzatmış olur ve her yıl kesintisiz olarak dosyanız aktüellenir.

İcra Dosyası Zaman Aşımı Süresi

  • İcra dosyası zaman aşımı süresi borçlar kanununa göre tam on yıldır. Ancak zaman aşımı süresinin geçersi olduğu durumların da olduğu belirtilmektedir.
  • Örneğin; 2009 yılında banka bir icra emri gönderdi. Dosya her sene banka avukatları tarafından yenilenirse zaman aşımı süresi geçerliliğini yitirir.
  • Haciz vakası banka avukatları tarafından alınırsa zaman aşımı süresi de yirmi yıla kadar çıkabilmektedir.
OKU  İsimden Telefon Numarası Bulma Yapmak

Yine İcra dosyası açıldı ama beş yıl boyunca işlem yapmadı. İcra dosyası her yıl yenilenmez yani dosya harcı icra müdürlüğüne yatırılmaz ise dosya, İcra Müdürlüğünce geri bırakılır ama alacaklı vekili 3 yıl sonra tekrar bir dosya açabilir ve 10 yıl süre tekrar başlamış olur.

Banka Borcu Zaman Aşımına Uğrar mı?

Kredi Kartının Borcu Nasıl Ertelenir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı