Bankalar

Off Shore Bankalar Nedir, Hesap Nasıl Açılır?

Off Shore Bankalar Nedir, Hesap Nasıl Açılır? Off shore bankalar hangi ülkelerde var? Off shore bankalardan hesap açma işlemleri için ne kadar ücret ödenir? Sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Gündeme gelen Panama Belgeleri’nden sonra popülaritesi gittikçe artan off-shore bankacılık genel itibariyle vergiden kaçınmak ve uluslararası bankacılık kuralları ya da faaliyet gösterilen ülkedeki kanun değişikliklerinden etkilenmemek için yararlanılan bir hizmettir.

Off Shore, kelime anlamı olarak Türkçe’de kıyıdan uzak olma anlamına gelmektedir. Off Shore kelimesinin ekonomideki karşılığı ise; vergiden uzak demektir. Dünyanın çeşitli yerlerinde, vergi ödemelerinin yüksek olduğu ülkelerdeki vatandaşlar, fazla vergi ödememek için ticaret işlerini, bulunduğu ülkenin dışında yaparak vergi ödeme yükünden kurtulurlar. Vergi ödemelerinin yüksek olduğu ülkelerin başında Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye gelmektedir. Bu nedenle bu ülkelerde faaliyet gösteren off shore birçok işletme bulunmaktadır.

Bir bakıma, off shore; yasal bir vergi kaçırma yöntemidir. Off shore olarak bir işletme açacak olan kişiler genellikle hiç vergi sisteminin olmadığı ülkeleri tercih eder. Hiç vergi yükümlülüğünün olmadığı ülkeler, genellikle yüz ölçümü küçük ülkelerdir ve nüfus yoğunluğu azdır. Bu yüz ölçümü küçük ve vergisiz ülkeler, şirket kuruluş ücreti ve işletme giderleri ile kazanç sağlamaktadır ve kendi yararları için bu şirketlerin bilgilerini gizli tutmaktadır. Bizim ülkemizde de off shore olan, vergi ödemesi yapmayan bankalar mevcuttur. Öncelikli olarak off shore bankalar tamamen yasal kurumlardır.

Kıyı bankacılığı olarak bilinen bu hizmet genel olarak Virgin Adaları, Bermuda Adaları, Cayman Adaları, Panama vb. ülkelerde yürütülmektedir. Buralarda off-shore banka hesabı açan kişi ve şirketler hem yüksek faiz elde etmekte hem de yurt dışında elde ettiği gelirler için herhangi bir vergi ödemek zorunda kalmamaktadır.

Kıyı Bankacılık Nedir?

Bu bankacılığın bir diğer adı da kıyı bankacılığıdır. Panama, Bermuda, Virgin, Cayman adaları gibi ülkelerde bu bankacılığın yapıldığı söylenmektir. Bu ülkelerde bunun kişiler off shore banka hesabı açtırırsa yüksek mevduatlardan faydalanır ve yüksek faizler elde ederler. Ayrıca bu kazandığı faizlerinde vergisini ödemek zorunda değildirler. Kişiler ve şirketler için bu mevduat faizlerinin fazla olması cezbedici bir özelliğidir. Bu iş yasal bir iştir ve hiçbir yasaya aykırı bir işlem değildir.

Off Shore Bankalarda Nasıl Hesap Açılır ?

Vergi mükellefliği durumundan, birikimi bulunan çoğu insan off shore bankacılık ile birikimlerini yurtdışında tutmayı düşünmektedir. Sağladığı kolaylık açısından tercih edilme sebebi olan offshore bankacılığın da şartları bulunmaktadır. Bu şartlar ise aidiyetinizin yani vatandaşlığınız bulunduğu ülke ile direkt olarak ilgilidir. Örneğin, Avrupa Birliği vatandaşı bir birey, yaşadığı ülkenin dışında başka bir ülkede bulunan off shore bankada hesap açmak isterse, bu oldukça kolay işleyen bir süreçtir. Çünkü kişi zaten AB vatandaşıdır ve AB ülkeleri içinde sınırsız gezme, ikamet etme hakkına sahiptir.

Fakat biir Türk Vatandaşı için bu kolaylık mümkün değildir. Bu noktada belirleyici olacak olan, offshore bankaya yatırılması planlanan paranın yüksekliğidir. Eğer offshore bir banka hesabı açtırmak istiyorsanız ve bu banka AB sınırları içinde ise minimum 25 Bin Euro’nuzun olması gerekir.

Off shore banka hesabı açtırmaya olumlu etki edecek bir durum daha vardır, o da; eğer offshore banka hesabı açtırmak istediğiniz bankanın olduğu ülkenin sınırları içerisinde bir yatırımınız, şirketinizin olmasıdır.

OKU  Katılım Bankası Nedir?

Off Shore Banka Sahibi Ülkeler

  • Kıbrıs Rum Cumhuriyeti,
  • Turks Adaları,
  • Caicos Adaları,
  • Virgin Adaları,
  • Bahamalar,
  • Malta,
  • Man Adası,
  • Mauiritus
  • Vanuatu kıyı yani offshore bankaları olan ülkelerdir. 

OffShore Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bu hesabı açmak için ülkeye gitmenize gerek yoktur. Ama tabi bu ülkelerden ülkeye değişiklik göstermektedir. Panama bankalarından bu hesabı açtırmak istiyorsanız banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Bu durumda panama ziyareti yapmalısınız. Morityus bankalarında hesap açmak istiyorsanız internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Banka internet üzerinden başvuru yapan kişilerden evraklar isteyecektir. Pasaportun kopyası, üç aylık ikametgah belgesi, referans mektubu (bankalardan alınabilir), CV ile birlikte internet sitesine girip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Eğer sizde bu hesabı açacaksanız ilk önce hangi ülkede işlem yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bu ülkedeki bankaları arayamıyorsanız e-mail üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Bankalar yapacağınız yatırımlara göre bazı durumlarda evraklarınızı e-mail üzerinden isteyebilir. Yapacağınız yatırımları ve bankanın faizlerini bu şekilde isteyebilir ve söyleyebilirsiniz. Uluslararası kargo hizmetleri ile de gönderimlerinizi yapabilirsiniz. Evraklar bankaya ulaştıktan sonra hesap açılır ve hesap hareketlerinizi internet üzerinden sürekli kontrol edebilirsiniz.

Off-shore banka hesabının hangi ülkede açılacağına bağlı olarak ülkeye gidilmesine dahi gerek olmayabilir, örneğin Panama banka hesabı açılması için ülkeye gelinmesini şart koşarken Morityus’da off-shore banka hesabı açmak isteyenlerin tek yapması gereken pasaportun onaylı kopyası, üç aylık ikametgah belgesi, herhangi bir bankadan alınacak referans mektubu ve CV ile tamamen internet üzerinden başvuru yapmaktır.

Kişi ya da kurum öncelikle hangi ülkede banka hesabı açacağına karar vermeli, daha sonra bu ülkede faaliyet gösteren bankalarla e-posta üzerinden iletişim kurmalıdır. Bazı bankalar evrakların ve evrak fotokopilerinin e-posta üzerinden gönderilmesini kabul edebilirken bazı bankalar yalnızca DHL, FedEx ya da Chronopost gibi özel kargo şirketlerinin yaptığı gönderileri kabul etmektedir.

OKU  EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Off-Shore Banka Ücretleri

Off-shore hizmet veren bankaların yıllık hesap işletim ücretleri de bulunur. Bu ücretler bankadan bankaya ve ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilse de genel ortalamaları yılda 200 EUR civarındadır.  Bu kapsamda ilk ödeme hesap açılışı sırasında yapılır ve hesabın işletilebilmesi için düzenli olarak tekrarlanması gerekir.

Off-Shore Banka Hesabındaki Para Nasıl Çekilir ya da Harcanır?

Off-shore banka hesabındaki paranın harcanabilmesi ya da nakit çekimi yapılabilmesi için ek bir çaba sarf etmesine gerek yoktur. Off-shore bankalar da tıpkı diğer bankalar gibi yurt dışında harcama yapılabilmesini sağlayan banka ve kredi kartlarına sahiptir. Bu kartlara sahip olanlar günlük harcamalarını doğrudan bu ürünler aracılığıyla yapabilir ya da internet bankacılığı aracılığıyla ülkedeki hesabına para transferi yapabilir.

OffShore Bankalar İçin Vatandaşlık Gerekli mi?

Off shore bankası için başvuru yapacağınız ülkenin vatandaşı olmanıza gerek yoktur. Off shore bankaların başvuru evraklarını bankaya ulaştırdıktan sonra faiz oranlarını öğrenip hesap açma işlemi yapabilirsiniz. Türkiye’de bir bankanın vereceği referans mektubu da önemlidir. Yatırım yapacak olan kişilerin ayrıca yüklü yatırım yapmaları durumunda off shore banka hesabı için onay vereceklerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı