KrediKredi 303 Haberler

Bankaya Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir?

Bankaya Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir? Bankadan icralık oldum ödedim ne zaman kredi alabilirim? Bankalardan nasıl kredi kartı kullanabilirsiniz. Banka borcumu ödedikten ne kadar süre sonra kredi çekebilirim? Şimdi sizlere bu yazımızda banka borcunu ödeyenler ve kredi almak isteyenler için bilgiler vereceğiz. 

Bankalar aracılığı ile çeşitli finansal ihtiyaçlara yönelik kredi, kredi kartı vb. ürünlerden herhangi birini kullanıp, yasal süreç içerisinde borcunu ödeyemeyen tüketicilerin kayıtları, Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından olumsuz olarak değerlendirilip kara listeye alınarak sicili bozulur.  Sonraki süreçte borcunu ödeyen tüketicilerin en çok merak ettiği konuların başında ise Bankaya borcumu ödedim sicilim ne zaman düzelir sorusu gelmektedir. Yazımızın devamında bu konu ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kredi Sicilim Nasıl Düzelecek?

 • Günümüz dünyasında insanların bir takım ihtiyaçlarını giderebilmesi için yüklü miktarda nakit paraya ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için ise banka işletmeler kurulmuştur. Bankalar da çalışacakları müşterileri değerlendirmek ve zarar etmeksizin kar ele etmek amacıyla kullandığı bir sistem vardır. Bu sistem kredi sicili olarak nitelendirilir.
 • Kredi Sicil Sistemi, bankaların müşterilerine güven duyma ve paranın tekrar geri ödeneceğine ilişkin teminat sistemidir. Bir ülke içerisindeki bütün bankalarla ilişkili sistemin genelidir. Bu sistem dâhilinde müşteriler belli bir puan ölçeğinde değerlendirilmektedir. İstenilen düzeyde müşteri olunamadığında, borç ödenmediği veya geciktirildiğinde puan düşer ve kişinin siciline olumsuz etki eder. Zamanla da kara listeye alınmasını sağlar.
 • Borçlanma ve ödememe yahut birçok kez geciktirme durumunda bozulan silicin düzeltilme durumu da vardır. Mevcut borç bir kalemde ödense bile sicil hemen temizlenmez ve düzelmez, çünkü bu durum ilgili bankadan öte merkez bankası tarafından kontrol edilmektedir. İcralık olup, borç tamamen bir kalemde ödenerek kapatılırsa 5sene içerisinde ancak kara listeden çıkmam mümkündür. Ödeme yapılsa da 5 yıl boyunca hiçbir banka kredi vermeyecektir.
 • İhtiyaçlarınız doğrultusunda bir bankadan kredi alıp ödeyememiş ya da gecikmeli olarak ödeyip düzensiz bir planda seyretmiş olabilirsiniz. Finansal anlamda yaptığınız bütün bu işlemler sizin kredi sicilinize işlemektedir.
 • Kredi sicili ile kredi notu aynı şeymiş gibi kullanılsa da birbirinden farklı kavramlardır. Kredi notu; kredi borcu ya da kredi kartı borcunuzu düzenli bir şekilde ödediğinizde kendiliğinden oluşum gösteren bir yapıdır. Yani düzenli ödeme yaptığınız zaman kredi notunuz sizin başka bir işlem yapmanıza gerek olmadan artar ya da aksi durumda azalır.
 • Ama kredi sicilindeki kayıtların kendiliğinden silinmesi mümkün değildir. Ayrıca ne kadar sürede düzelebileceği de sizin elinizdedir. Şimdi kredi sicili ne zaman düzelir hakkında sorulara yanıt arayalım.

Kredi Sicili Sorgulama 2020

 • Kredi sicilinizi kredi kullandığınız bankadan öğrenebilirsiniz ama tüm detayları öğrenmek için Merkez Bankası’na dilekçe göndermelisiniz. Kredi sicili sorgulama işlemi için en doğru kurum Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ıdır. 

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir? Nasıl Silinir?

 • Bankalar 90 gün içinde kredi yada kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde sizi Merkez Bankası’na ihbar eder ve banka tarafından kara listeye alınırsınız. Kredi sicil kaydınızı Kredi Kayıt Bürosu tutar. Ve sicilinizin silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra beş yıl geçmesi gerekmektedir. Kredi sicilinizi sildirmek için bir dilekçe yazmalısınız. Merkez Bankası sicil temizleme dilekçesi örneği Merkez Bankası’nın resmi sitesinde mevcuttur. 

Kredi Sicilimi Nasıl Düzeltebilirim?

Kredi sicilinizin temiz kalması için ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Ama düzenli olarak ödeme yapamayıp kredi sicilinizi bozduysanız, ödemenizi bitirdikten sonra ortalama olarak 1 yıl gibi bir süre içinde sicilinizi tekrar düzeltmek sizin elinizdedir. Tabi bizim söylediğimiz 1 yıllık süre sizin ödemelerinize göre kısalabileceği gibi uzayabilir de. Borcunuzu bitirdikten sonra düşük limitli bir kredi kartı alıp asgari tutar yerine aylık borcunuzun hepsini ödemeye özen gösterin. Minimum rakamlarda ve kısa vadeli kredi çekerek aksatma olmadan vadesinde ödeyin. Bu şekilde hareket ettiğiniz takdirde kredi sicilinizin zaman içerisinde düzelmesi mümkündür. Banka sicil temizleme zordur ama gördüğünüz üzere imkansız değildir. Bu süreçleri atlatıp kredi sicilinizi temizledikten sonra istediğiniz miktar kredi kullanmanız mümkün hale gelecektir. 

Bankaya Borcumu Ödedim Sicilim Ne Zaman Düzelir?

Günümüzde para ile ilgili tüm sorunlarda ilk başvurduğumuz adresler tabi ki bankalar. İhtiyacımıza yönelik kullandığımız ürünler sonrası yaşanan olumsuzluklar sonucunda ise bazen yasal olarak sıkıntılar yaşayabiliyoruz.

OKU  2020 Çipli Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Bunların en belli başlı örneği ise yasal takip ve sonrasında kara liste. Merkez Bankası kayıtlarında Kara listeye girmiş bir tüketicinin sicili ise bozulmuş demektir. Bunun neticesinde hiçbir banka sicili bozulmuş birine kredi veya kredi kartı vermek istemez.

Kara Liste Borç Bitimi Yasal Bekleme Süresi

 • Kara listedeki yasal bekleme süreci borç bitirildiği taktirde 5 yıl, borç ödenmediği taktirde ise 10 yıl gibi uzun bir süredir.
 • Borcundan dolayı kara listeye girerek sicili bozulan bir tüketici, bankacılık ürünlerinden sadece mevduat, otomatik fatura talimatı ve yatırım hesabı gibi kişinin borçlanmayacağı işlemlere izin verilir.
 • Bu işlemler dışında kredi, kredi kartı, çek, senet gibi direkt bankanın alacaklı pozisyonuna girmesi anlamına gelen bu tarz işlemlere bu süre bitene kadar izin verilmez.
 • Bu işlemlerden yararlanamayan gerek bireysel müşteri olsun, gerekse ticari faaliyet gösteren bir müşteri olsun, finansal işlemleri tamamı ile çıkmaza girmektedir.
 • Yapılması gereken ise sicilin bozulmasına neden olan borçların ödenip yasal süre olan 5 yılın beklenmesi gerekmekte. Aksi durumda bu süre 10 yıla çıkacaktır.
 • Tüketiciler kara listede olduğu süre zarfında bankaların bazı finansal işlemlerden yararlanmak isterler ise, bazı bankalar o kişiler için beyaz bir sayfa açabilir. Nasıl olacak diye soracak olursanız;
 • Kara listede iseniz borcunuzu 3 yıl boyunca düzenli ödeyin.
 • Bu süre zarfında banka ile aranızı iyi tutmak adına yatırım, mevduat ve otomatik fatura ödeme gibi işlemleri düzenli olarak gerçekleştirmeniz halinde bankaların bazı finansal ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

UYARI: Kara listeye giren bir kimseye hiçbir banka ve finans kuruluşu kredi vermemektedir. Öyle ki, 5 yıl sonra kara listeden çıkıp, sicili temizlenen kişilere bankalar bu listeleri veritabanlarında bulundurdukları için yine kredi vermeyebilir ve zor bir takım şartlar ileri sürebilir. Kara listede olan müşterilere hiçbir banka olumlu yanıt vermediği gibi, sorulara da muhatap olup yanıt verecek müşteri temsilcisi çıkmayabilir.

OKU  Yapı Kredi Emekli Kredisi Başvurusu

KREDİ 303

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı