Kredi 303 Haberler

2020 Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Bedelli askerlik için şartlar nelerdir? 2020 yılında bedelli askerlik kaç para oldu? Bedelli Askerlik yapmak isteyen vatandaşlar, 2020 yılı Bedelli askerlik ücretini ve başvuru tarihlerini araştırmaya başladı. 2020 MSB Bedelli askerlikle ilgili araştırmalar sürüyor. MSB Bedelli askerlik 2020 başvuruları ve ücreti ile ilgili tüm detayları bu haberimizde sizler için hazırladık…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından sunulan Bedelli Askerlik fırsatı ile ilgili araştırmalar yeni yılda da sürüyor. Vatandaşlar, 2020 yılı Bedelli askerlik ne kadar? 2020 Bedelli askerlik nasıl yapılır, başvuru nereye nasıl yapılır? Bu soruların yanıtını araştırmaya başladı. Bedelli askerlik fırsatı son düzenlemeyle birlikte kalıcı hale getirilmişti. Halihazırda askerlik yükümlülüğü altında olanlar bedelli askerlik ücretini ödeyip 21 gün temel askeri eğitimlerini alarak terhis olabiliyor.

2020 BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLDU?

2020 yılı bedelli askerlik için ücret araştırması sürüyor. 2019 yılında Bedelli Askerlik ücreti 33 bin 230 TL olmuştu. 2020 yılı için henüz bedelli askerlik fiyatı netleşmedi ve açıklanmadı ancak 2020 bedelli askerlik ücretinin bir miktar zamlanması bekleniyor.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, bu taleplerini E-Devlet üzerinden gerçekleştiriyor. E-Devlet’e giriş yaparak Bedelli Askerlik araması yapılmalıdır. Ardından tecil işlemi iptal edilerek iptal seçeneği olarak Bedelli Askerlik belirtilmelidir. Ardından Kaydet butonuna tıklayarak bedelli askerlik başvurusunda bulunabiliyoruz.

Her İsteyen Bedelli Askerlik Yapabilir mi?

Gelin hep birlikte kanun maddelerini tek tek yorumlayalım. 1. Maddede “bakanlıkça belirlenecek sayıda yükümlü” bedelli askerlik yapabilecektir diyor. Buradan anladığımız kadarıyla başvuru yapan herkes bedelli askerlikten faydalanamayacak. Şöyle düşünelim. Diyelim ki Bakanlık bu dönem 50 000 kişi bedelli askerlik yapabilir dedi. Bedelli askerlik yapmak isteyen kişi sayısının ise 60 000 olduğunu düşünelim. Bu durumda bu 60 000 kişiden 50 000 kişi bedelli askerlik yapmak üzere kura ile belirlenecek. Geriye kalan 10 000 kişi o celp döneminde bedelli askerlik yapamayacak. Bu 10 000 kişiden tecil hakkı olanlar sonraki celp döneminde yine kuraya girecek. Tecil hakları olmayanlar ise eğitim durumuna göre yedek subay, yedek astsubay, erbaş yada er olarak askerlik yapacak. Bedelli haklarını kaybetmiş olacaklar.

OKU  Buzağı Destekleri 2020 Ne Zaman Yatar?

Bedelli Hakkımdan Vazgeçersem Ne Olur?

Diyelim ki siz bedelli askerlik yapmak istediğinizi söylediniz ve siz kura sonucunda bedelli askerlik yapacak kişilerden biri olarak belirlendiniz. Siz bedelli askerlik hakkınızdan vazgeçerseniz bir daha bedelli askerlik yapma şansınız olmuyor. Yani bedelli askerlik çıktıktan sonra vazgeçip sonra yeniden “ben bedelli yapacağım” diyemiyorsunuz. Kura sonucunda bedelli çıkınca parayı yatırıp bedelli askerlik yapmanız şart. Yoksa bir daha bedelli askerlikten faydalanamıyorsunuz.

Bedelli Askerlik Süresi Ne Kadar?

7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre bedelli askerlik yapacaklar bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlamaları halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar. Yani bedelli askerlik süresi 1 ay olarak belirlendi. Temel askerlik hizmeti zorunlu. Bedelli askerlik yapacaklar 1 ay temel askerlik eğitimini yapacak sonra terhis edilecekler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı