Kredi Kartı

Bedava Kredi Kartı Numaraları 2020

Bedava kredi kartı numaraları nedir? Bedava kredi kartı internette bulunur mu? Bedava kredi kartı numarası almak isteyenler nasıl işlem yapabilirler? Sizlere bu yazımızda bedava kredi kartı numarası ve kredi kartı hakkında bilgiler vereceğiz.

Öncelikle belirtmek istiyoruz ki internet üzerinden en çok aranan Bedava Kredi Kartı Numaraları diye birşey yoktur. İnternet ortamında kredi kartı numarası bulamazsınız. Sadece kredi kartı numaralarının anlamlarını öğrenebilirsiniz.

Kredi Kart Numaraları ve CVV/CVV2/CID Güvenlik Kodları Nedir Nerede Yazar?

Hemen hemen hepimizin cebinde bulunan kredi kartı numarası 16 haneli bir sayı dizisinden oluşur. Her bir 16 haneli sayı dizisi ayrı bir kredi kartını temsil eder. Yani her dünya üzerindeki her kredi kartının numarası bir birinden değişikdır. Dünya üzerinde farklı büyük kredi kartı firmaları bulunmaktadır. Bunlar çoğu zaman VISA ve MASTERCARD’dır. Eğer kredi kartı numaranız 4 ile başlıyorsa kartınız VISA’dır, 5 ile başlıyorsa MASTERCARD’dır. Kredi kartı numaraları sizin hangi bankayı kullandığınızı da göstermektedir. Kartınızın ilk 6 tanesine prefix denir ve bu sizin hangi bankanın kredi kartını kullanmakta olduğunuzu gösterir.

16 haneden oluşan kredi kartı numaralarının sonraki 9 hanesi ise sizi diğer kredi kartı kullanıcılarından ayıran numaralardır. Sondaki 1 haneli rakam ise kartın geçerliliğinin denetim edilmesine yaramaktadır. Doğrusu toplamda 16 basamak olan kredi kartı numarasındaki her sayı ayrı bir denetim mekanizmasını ve tanımlamayı ifade etmektedir. Şimdiye kadar kredi kartımızın ön yüzünde bulunan sayılara değindik. İsterseniz şimdide arka kısımda bulunan rakamlara bakalım.

CVV/CVV2/CID Güvenlik Kodları

CVV/CVV2/CID kodu nedir ve tam olarak ne işe yarar incelemeye başlamış olalım. Normal mağazalarda yaptığımız alışverişlerde işlem sonucunda kart şifresi kullanıyoruz. En basit ifadesiyle CVV/CVV2/CID kodu ne işe yarar dediğimiz süre internetten yapacağımız alışverişlerde kart şifresi olarak kullanılıyor diyebiliriz. Kartımızı fiziki olarak kullanmadığımız tüm mecralarda ve işlemlerde bu güvenlik kodu kullanılmaktadır.

OKU  Çalışmayana Kredi Kartı Veren Bankalar

Eğer kredi kartı cvv kodu öğrenmek isterseniz kartınızın arka yüzüne bakabilirsiniz. Buradaki numaraların son 3 hanesi sizin CVV kodunuzdur. Bu kodu istenen ve güvendiğiniz yerlerde girerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Sadece cvv kodu silinmiş yada okunmuyorsa bu işlemleri yapamazsınız. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bankanızla irtibata geçerek yeni bir kredi kartı isteyebilirsiniz.

Kredi Kartı Numarası Nedir?

Kredi kartı numarası:

  • Bankaların kredi kartı sahibi olan vatandaşlar adına çıkarmış olduğu plastik kartların üstünde yazan ve kişiye hususi numaraların yer almış olduğu bir sayı dizisidir.
  • Kredi kartı numarası, kart üstünde yazılı olan öteki bilgilerle birlikte kullanıldığı süre online alışveriş yapmayı da mümkün kılar.

Kart Numarası Kaç Hanelidir?

Kredi kartı numaraları:

  • 16 haneden oluşur.
  • Kart üstünde yazılı olan her sayı ayrı bir anlam taşır.
  • Örnek vermek gerekirse kredi kartınızın ya da banka kartınızın ilk rakamı kartın Visa mı yoksa Mastercard mı bulunduğunu gösterir. Visa kart numarası 4’le başlarken Mastercard numarası ise 5’le başlar.

Kartın ilk 6 rakamı ise:

  • Söz mevzusu kartı hangi bankadan aldığınızı tanımlar.
  • Kart numarasının en sonunda yer edinen sayı, algoritmik yöntemlerle kartın geçerli olup olmadığına yönelik kontrollerin yapılmasını sağlar.

Son sayı ile ilk 6 sayı içinde kalan 9 haneli bölüm ise:

  • Bankanın müşteriye atamış olduğu numaradır. Bir başka deyişle kredi kartı hesap numarası olarak da düşünülebilir.

Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar?

Kredi kartı numarası, bir üst resimde de tarih ettiğimiz şeklinde kredi kartı yada banka kartınızın ön yüzünde yazar ve toplamda 16 hanelidir. Kredi kartı numarasını öğrenmek için bir çok yöntem bulunuyor olsa da bunlardan en güvenilir olanı bankalar ile mesajşim kurmaktır. Eğer bankanızın internet bankacılığını kullanıyorsanız, kredi kartlarım menüsünden de sorgulama yapabilirsiniz.

OKU  Kredi Kartı Hiç Kullanılmazsa Ne Olur?

Kredi kartı numarası nerede yazar diyorsanız, ön yüzün hariç başka bir yerde yazmaz. Kart numarası 16 hanelidir ve tüm bankalar için aynıdır. Değişim söz mevzusu değildir. Tam da bundan dolayı aslına bakarsak kolay kabul edilebilecek bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı