BankalarKredi Kartı

Banka Kartı İnternet Alışverişe Nasıl Açılır?

Banka kartı alışverişe nasıl açılır? Banka kartının internet alışverişine nasıl açılıyor? Kartınızı hangi yöntemlerle direk alışverişe açabilirsiniz. BDDK’nın getirdiği yeni yasal düzenlemeler neticesinde 01.01.2018 zamanı itibariyle tüm banka ve kredi kartları tasdik verilmemesi durumunda internet alışverişlerine kapatılmıştır. Müşterinin kendisinin tasdik vermesi durumunda banka kartı alışverişe açık durumda olacaktır. Kısaca siz istemezseniz kartınız ile internet üzerinden alışveriş yapamazsınız.

Yeni verilen banka kartlarında da bu özellik kapalı olarak sunulmaktadır. Peki nasıl banka kartlarını alışverişe açabiliriz diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilir, detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Yeni banka kartı almış olduğunızda web alışverişine kapalı durumda elinize ulaşacaktır. İnternet üzerinden alışverişlerinize devam edebilmek için kartınızın bağlı olduğu bankanın şubesine giderek, telefon ile arayarak ve ya SMS kullanarak kartınızı alışverişlere açmanız gerekmektedir. İsterseniz de internet şubesi üzerinden bu işlemi yaparak bildirim yapmanız gerekiyor. Kartınızın alışveriş için açılmasını onaylandığınız andan itibaren kartınız kullanıma açılacak ve dilediğinizce alışverişin keyfini çıkartacaksınız. Isterseniz bazı bankaların hangi işlemler sonucu kartınızı alışverişlere açabilirsiniz onları araştıralım.

Akbank

Akbank Neo Bankamatik kartınızı ilk aldığınızda internet alışverişlerine kapalı olacaktır. Bankamatik kartınızı alışverişlere açtırmak için SMS ile, Telefon Bankacılığı ile ve ya Akbank Direkt uygulaması üzerinden yapabilirsiniz. SMS ile onay almak için telefonunuzun mesaj bölümüne INTERNET yazıp 8885’e SMS göndermeniz yeterli olacaktır. Yalnız bu mesajı atarken bankaya kayıtlı numaranızdan SMS atmanız gerekir. Başka bir numaradan atılan mesajlar kabul olmayacaktır. Akbank Telefon Şubesi numarası 444 25 25’i arayarak ve ya Akbank Direkt uygulamasını kullanarak da bu işlemi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

OKU  Fibabanka Çalışma Saatleri Nasıl?

Garanti BBVA 

Garanti bankası bankamatik kartınızı alışverişe açtırmak için SMS yöntemi, Alo Garantiyi kullanarak ve ya Garanti Cep uygulamasından bu işleminizi yapabilirsiniz. SMS göndererek bu işlemi yapmak için mesaj bölümüne AÇIK yazdıktan sonra boşluk bırakıp kartınızın son 6 hanesini yazarak 3340’a göndermeniz yeterli olacaktır. Anında geri dönüş yapılarak kartınız alışverişlere açılacaktır. Ayrıca Garanti Bankası Telefon şubesi numarası olan 444 0 333 Alo Garanti’yi arayarak da bu işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Garanti Cep uygulaması kullanıyorsanız bu uygulamadan da kolayca işlem yapabilirsiniz.

QNB Finansbank

Bu bankanın bankamatik kartını alışverişe açtırmak için diğer bankalar gibi işlemler yapabilirsiniz. SMS ile banka kartınızı alışverişe açtırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken mesaj bölümünden INTERNET yazıp boşluk bıraktıktan sonra kartınızın son 4 hanesini yazarak 2273’e SMS göndermelisiniz. Ayrıca QNB Finansbank Telefon Şubesi numarası 0 850 222 0 900 arayarak veya Bankanın cep şubesi uygulamasını kullanarak da bu işlemi yapabilirsiniz.

İş Bankası

İş bankasının bankamatik kartını kullanmaya başladıysanız kartınızı alışverişe açtırmak için diğer bankalarda olduğu gibi SMS yöntemini kullanabilirsiniz.  Bunun için yapmanız gereken telefonun mesaj bölümünden SANALONAY yazıp boşluk bıraktıktan sonra kartınızın son 6 hanesini yazıp 4402’ye mesaj atmak olacaktır. Anında bankamatik kartınız alışverişe açık duruma getirilecektir. Ayrıca 0 850 724 0 724 numaralı telefon şubesini arayarak ve İş Cep uygulamasını kullanarak da bu işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi bankası müşterisi olup bankamatik kullanmaya başladığınızda alışveriş yapmak için bu kartın internet alışveriş özelliğini açtırmanız gerekmektedir. Bunun için telefonunuzun mesaj bölümüne gelerek bankadaki kayıtlı telefonunuzdan AÇIK yazıp boşluk bıraktıktan sonra kartın üzerindeki müşteri numarasını yazarak 4944’e SMS göndermeniz gerekmektedir. Ayrıca Yapı Kredi telefon şubesi numarası 444 0 444 veya 0 850 222 0 444’ü arayarak detaylı bilgi alabilir ve işleminizi bu kanal üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yapı Kredi Mobil uygulaması kullanarak da bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

OKU  Çalışmayana Kredi Kartı Veren Bankalar

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası müşterisi olup bankamatik kartı ile internet alışverişleri yapmak istiyorsanız kartınızın üzerindeki kısıtlamayı kaldırmalısınız. Bu işlemleri müşteri hizmetleri numarası olan 0 850 220 00 00 arayarak ve ya Ziraat Bankası mobil şube ile internet bankacılığını kullanarak yapabilirsiniz.

Kartınızı İnternet Alışverişine Açma

BDDK başta olmak üzere, kuruma bağlı Ziraat, Garanti, İş Bankası ve Yapı Kredi gibi pek çok banka, kendi müşterilerini, konuyla ilgili bilgilendirerek kartlarını internet alışverişlerinde kullanmaya devam etmeyi istemeleri halinde müşteri temsilcileriyle görüşmeleri gerektiğini duyurdu.

Henüz bankanızla iletişime geçmediyseniz ve banka kartınızı ya da kredi kartınızı internet alışverişlerine açarak, elektronik ticarette kullanmaya devam etmek istiyorsanız aşağıdaki 3 yoldan herhangi birini kullanabilirsiniz:

İnternet ve Mobil Şube

Banka ya da kredi kartını internet alışverişlerine açmak istediğiniz bankanın internet ve mobil uygulama kanallarını kullanarak kartlarınızdaki sınırlamayı kaldırabilirsiniz. Halihazırda pek çok banka şu anda mobil ve internet şubeleri üzerinden bu seçeneği sunmaktadır.

Telefon Bankacılığı veya Müşteri Hizmetleri

Telefon bankacılığı kullanıyorsanız, telefon bankacılığı şifrenizle kartlarınızdaki internet alışveriş kısıtlamasını kaldırabilirsiniz. Telefon bankacılığı kullanmıyorsanız, doğrudan bankanızın çağrı merkezinden bir müşteri temsilcisiyle görüşerek kartlarınızı internet alışverişlerine açabilirsiniz.

|Kredi Kartı Limit Arttırma- Yükseltme|

Banka Şubeleri ve ATM’ler

Telefon bankacılığı veya mobil/internet şube kullanmıyorsanız ve bankanızın çağrı merkezine ulaşmanız mümkün değilse, en geleneksel yönetimi kullanarak bankanızın herhangi bir şubesinden kartlarınızı internet alışverişlerine açabilirsiniz. Ayrıca çoğu banka ATM’ler üzerinden de bir seçenek sunmaktadır.

Bu arada, internetten alışveriş ödemesi yapmak için bir bankada yer alan tüm kartlarınızı internet alışverişlerine açmanız gerekmediğini de eklemek gerekiyor. Kart sahipleri yalnızca talep ettikleri kartları e-ticaret işlemlerine açabiliyorlar. Örneğin, banka kartını açmak yerine yalnızca kredi kartını açmak gibi.

OKU  Bankaların Pos Cihazı Komisyonları Nedir?

BDDK tarafından yapılan açıklamada, tüm kart hamillerinin 17 Ağustos 2017 itibarıyla kartlarının internet alışveriş işlemlerine kapatılacağı ve kart sahiplerinin kartlarını yurtiçinde ve yurtdışında internet alışverişlerinde kullanmaya devam etmeleri için bankalarıyla iletişime geçmeleri gerektiği belirtildi.

BDDK’nın bu kararı, son yıllarda internet üzerinde artan dolandırıcılık vakalarına karşı aldığı tahmin ediliyor. Kredi303.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı